Spočítali jsme útratu za výbavu pro prvňáka

Připravte si 6000 korun!

Čeká vaši ratolest nástup do první třídy? Počítejte s nemalou vstupní investicí, na kterou je dobré mít finanční rezervu. Stejně jako v jiných oblastech se ceny zvyšují i u školních potřeb. Zatímco před pěti lety se základní výbava pro čerstvé školáčky dala pořídit za méně než 5000 korun, dnes je přibližně o tisícovku dražší.

Než se vypravíte do papírnictví, sportovních potřeb, obchodů s obuví atd., určitě vyčkejte na pokyn ze školy, do které dítě nastupuje. Některá zařízení poskytují rodičům přesné seznamy již několik týdnů dopředu, jiná až se začátkem roku. Část pomůcek také dítěti možná pořídí škola, byť si na to od vás vybere určitý obnos. Seznamy se navíc mohou v různých školách lišit. Nějaké vybavení budou také školáci potřebovat až později. Pokud má tedy vaše babička snahu vybrat budoucímu prvňáčkovi pero, zastavte ji. Děti v první třídě začínají psát obyčejnou tužkou. Teprve ve chvíli, kdy je držení ruky správné, mohou psát perem, které si však musí vybrat osobně – pro každou ruku může být vhodný jiný typ pera. Zde je tedy seznam základních potřeb pro prvňáčka i s cenami, s nimiž je dobré počítat. Vybírali jsme kvalitní vybavení v průměrné cenové kategorii...

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ
V hodnotě asi 3000 Kč

školní taška (1800 Kč)
penál (260 Kč)
kapsář (250 Kč)
obyčejné tužky (20 Kč)
ořezávátko (30 Kč)
guma (10 Kč)
pastelky 12 ks (100 Kč)
fixy 6 ks (30 Kč)
box na sešity (100 Kč)
přezůvky (250 Kč)
sáček na přezůvky (150 Kč)
VÝTVARNÁ ČINNOST
V hodnotě asi 560 Kč

modelína (30 Kč)
nůžky (40 Kč)
lepidlo (20 Kč)
barevné papíry (20 Kč)
voskovky (20 Kč)
vodové barvy (60 Kč)
sada štětců (50 Kč)
kelímek na vodu (20 Kč)
kufřík či krabice na výtvarné potřeby (250 Kč)
podložka / igelitový ubrus (50 Kč)
TĚLESNÁ VÝCHOVA
V hodnotě asi 2000 Kč

cvičky (200 Kč)
tenisky na ven (700 Kč)
oblečení do tělocvičny (400 Kč)
oblečení na ven /tepláková souprava (500 Kč)
sáček na tělocvik (200 Kč)
PRO OSOBNÍ POTŘEBU
V hodnotě asi 300 Kč

láhev na nápoj (150 Kč)
box na svačinu (150 Kč)
CELKEM:
asi 5860 Kč

Největší papírnictví ve městě
S blížícím se nástupem dětí a teenagerů do škol se opět hypermarkety Globus mění na největší papírnictví ve městě a nabízí širokou škálu produktů, které uspokojí i ty nejnáročnější rodiče, učitele, ale hlavně – děti. Vše pod jednou střechou, nejširší výběr produktů a dostatek všeho. Nemusíte běhat celý den od obchodu k obchodu a večer vzít útokem e-shopy. V Globusu pořídíte vše, ušetříte čas, peníze i nervy. Tak proč si to nepřiznat – v Globusu přesně vědí, co potřebujete. Už 25 let! Užitečné rady a tipy najdete na www.globus.cz/blog

7 rad, jak ušetřit

1. Využijte slevy a akce. Především oděvy a obuv se vyplatí nakupovat v letních výprodejích. V jejich závěru sice už nemusí být výběr tak široký, jak byste si přáli, úspora ovšem může dosáhnout i 70 až 80 procent.

2. Vybavení potištěné obrázky filmových hrdinů bude zpravidla o dost dražší než to s univerzálními motivy. Navíc opojení třeba pohádkovou postavou dětem obvykle nevydrží moc dlouho – hrozí, že zanedlouho budete pořizovat novou tašku.

3. Může se zdát, že nákupem velmi levných bot, tašek, pastelek apod. ušetříte, opak však bývá pravdou. Kvalitní věci vydrží obvykle déle, není tedy třeba záhy pořizovat nové. S kvalitními pomůckami se také dětem lépe pracuje – kvalitní lepidlo lépe drží, pastelky zanechávají sytější barevnou stopu apod. Kvalitní boty a aktovka neničí dětské zdraví.

4. V součtu je levnější kupovat sety. Místo samostatně pořízené tašky, penálu a sáčku na přezůvky můžete zakoupit cenově výhodnější „balíček“, v nabídce bývají také zvýhodněné sady na výtvarnou výchovu apod. U penálů bývá zase součástí základní výbava – obyčejné tužky, pastelky, guma atd.

5. Pokud nakupujete v on-line obchodech, počítejte s poštovným, aby ušetřených pár korun na vodovkách nepřevážila několikanásobná cena za doručení. Obvykle je výhodnější nakoupit většinu vybavení na jedné adrese, případně volit osobní odběr, je-li to možné.

6. Využívejte internetové srovnávače – dnes jde o velmi rychlý způsob, jak porovnat ceny a najít ty nejvýhodnější nabídky. Nakupujte také u ověřených prodejců, kde máte kromě bezpečného obchodu také jistotu možnosti vrácení zboží apod.

7. Nákupy z druhé ruky nejsou jen pro chudé, jde o šetrný způsob využívání věcí. Stačí si jen představit, kolikery boty na tělocvik zůstaly za minulý školní rok nepoužity, zatímco dětská noha vyrostla… Proč je neodkoupit? Ušetříte peníze i přírodu...

<- Vrátit se na začátekDalší článek ->