Svačina, kterou určitě snědí

Jídlo by mělo vypadat lákavě a také chutnat

Letošní školní rok se snad už nebude od těch, které jsme zažívali před příchodem koronaviru, příliš lišit. Jeho součástí tak zase budou každodenní rituály, mimo jiné chystání školní svačiny. Co je pro dítě ideální strava na dopoledne a čeho byste se rozhodně měli vyvarovat? A víte, že velmi záleží i na tom, jak taková svačina vypadá?

Školní svačina je pro dítě stejně důležité jídlo jako snídaně či oběd. Měla by školákovi zajistit 15 % denního příjmu energie a zároveň přísun důležitých výživových prvků – vitamínů, minerálů, bílkovin, vlákniny atd. Standardní součástí svačiny by tak mělo být ovoce, zelenina, miluje-li dítě masné výrobky, je určitě lepší plátek kvalitní šunky místo salámu nebo třeba paštiky. Nezapomeňte pravidelně zařazovat celozrnné pečivo, je zdravější než bílé, neboť je bohaté mimo jiné právě na vlákninu. Sladkosti, jako jsou sušenky nebo čokoládové tyčinky, nejsou na dopolední jídlo příliš vhodné. Jsou sice rychlým zdrojem energie, ale takto získaná energie zase stejně rychle vyprchá. Nemluvě o množství cukrů…

CO MÁ SPOLUŽÁK?
Nejen dospělí jedí očima, platí to i o dětech. Svačina by tak měla vypadat lákavě, takže ji připravujte už s vědomím, že musí přežít „ve zdraví“ cestu z domova do školy i případné hrubější zacházení s aktovkou, v níž se přenáší. Pro takové případy se hodí pevné svačinové krabičky a boxy, které ochrání jídlo před újmou. Jídlo by ale samozřejmě mělo být atraktivní i samo o sobě. Děti potěší barevná sousta, pestrost dodá ovoce a zelenina, použít můžete vykrajovátka, která doplní barevné prostírání. Fantazie je zkrátka na místě i při přípravě školní svačiny.

SÁM SOBĚ KUCHAŘEM
Nebude to zřejmě uskutečnitelné každý den, ale není od věci nechat občas dítě, aby si svačinu připravilo samo nebo se na její přípravě alespoň podílelo. Při této činnosti můžete dítěti vysvětlit, proč by její součástí mělo být toto a ne něco jiného, případně si vyposlechnout, co nosí do školy ostatní, a také s tím nějak pracovat. Konečně, pokud si dítě svačinku přichystá, pravděpodobně ji také zkonzumuje.

KRÁSNO myslí udržitelně

Podzimní novinky z Krásna jsou nejen vysoce kvalitní a chutné, ale také udržitelné. Velmi dobře si uvědomujeme svoji zodpovědnost za obaly, které uvádíme na trh. Je pro nás prioritou, aby se ty, jež dosloužily, dále vytřídily a následně recyklovaly.

Nové logo

V důsledku toho uvedeme na obale nové logo „Šetřete přírodu“, kterým vás chceme upozornit na fakt, že je obal recyklovatelný, a zároveň vám budeme radit, jak správně obal vytřídit.

MENŠÍ BALENÍ

Díky menším vaničkám, hlavně u krájených výrobků, dosahujeme nižší spotřeby plastů.

TRANSPARENTNÍ VANIČKY

Upouštíme od černých plastů, které jsou těžko recyklovatelné.

KARTONY S CERTIFIKACÍ FSC

Naše kartony jsou v souladu s certifikací FSC, která zaručuje, že dřevo použité na jejich výrobu pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů.

TAŠKY KRÁSNO Z RECYKLÁTU

Díky vytříděnému materiálu se mohou stále dokola vyrábět nové produkty. Z recyklátu jsou nově i naše tašky, které jsou následně znovu 100% recyklovatelné.

ŠETRNĚJŠÍ LOGISTIKA
Tento rok investuje společnost MP Krásno a. s. do nákupu „silničního vlaku“, tedy pětadvacetimetrové soupravy složené z nákladního třínápravového vozidla, speciálního podvozku a chladírenského návěsu, který umožní naložit až 51 paletových míst zboží. Díky plnému využití kapacity tohoto „roadtrainu“ snížíme náklady na přepravovanou jednotku výrobku, čímž současně omezíme emisní stopu v podobě úspory pohonných hmot a použití dalšího vozidla. Pro každodenní plánování dopravy a rozvozových tras využíváme logistický software, který zajistí co nejefektivnější využití kapacit a vytížení vozidel našich i smluvních přepravců s ohledem na optimalizaci tras.

Podíl společnosti MP Krásno, a. s. na systému recyklace za rok 2020
• Díky našemu příspěvku byl zajištěn zpětný odběr a recyklace 144 tun obalových odpadů, které naplnily 87 svozových automobilů.
• Podíl naší společnosti na systému EKO-KOM odpovídá zajištění provozu a obsluhy 130 barevných kontejnerů na tříděný odpad (pro papír, sklo, plasty a nápojové kartony). Třídění odpadu jsme tak umožnili 2235 obyvatelům.
• Náš podíl na celkovém snížení produkce skleníkových plynů činí 230 tun CO2 ekv., čímž bylo uspořeno 5446 GJ energie. To odpovídá emisím CO2 vyprodukovaným při ročním provozu 108 osobních aut střední třídy. Námi uspořená energie by vystačila na provoz veřejného osvětlení v hlavním městě po dobu 11 dnů.

<- Vrátit se na začátekDalší článek ->